Dezenfeksiyon İşlemi Nerelerde Yapılmalıdır?

Dezenfeksiyon İşlemi Nerelerde Yapılmalıdır?

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına alarak milyonlarca can kaybı ve milyonlarca vaka sayısına neden olması, dezenfeksiyon işlemi nerelerde yapılmalıdır? Sorusunun cevabını herkes için daha önemli hale getirmiştir.

Aslında dezenfeksiyon işlemi sadece pandemi için değil, farklı bakteri ve virüsler ile mücadele ederek canlı sağlığının korunmasını sağlamak amacıyla belirli aralıklarla çeşitli yerlerde yapılması gereken bir işlemdir.

Dezenfeksiyon İşlemi Nerelerde Yapılmalıdır?

Etkili ve uygun dezenfektan ürünlerle profesyonel olarak yapılacak dezenfeksiyon işlemleri, bakteri ve virüslerin insanlara bulaşma riskini en aza indirecektir. İnsanların dışında hayvanlarda virüslerin görülmesi ve çeşitli yollarla insanlara bulaşması da ciddi bir profesyonelliği zorunlu hale getirmektedir.

Toplu Taşıma Araçları

Nereler dezenfeksiyon yapılmalıdır? Sorusuna verebileceğimiz ilk cevaplardan biri, toplu taşıma araçlarıdır. İnsanların en sık ve yoğun biçimde kullandıkları önemli bir ihtiyaç olan toplu taşıma araçları, farklı tipte virüs ve bakterilerin yayılmasına müsait en riskli alanlardır.

Toplu taşımada aktif olarak kullanılan araçlar mutlaka sık ve düzenli bir şekilde güçlü dezenfektan ürünlerle dezenfekte edilmeli, profesyonel yardım alınmalıdır.

Banka ve ATM’ler

ATM cihazları, insanların fazlasıyla temas halinde oldukları yüzeylerdir. Banka şubelerinin içlerinde insanlar mümkün olduğu kadar temastan kaçınıyor olsalar da ATM yüzeyleri, mutlak teması gerektiren yerlerdir.

Kamu Kurum ve Kuruluşları

Dezenfekte işlemi nerelerde yapılmalı? Sorusuna yine önemli cevaplardan biri, kamu binalarıdır. Kamu binaları bilinçli ve bilinçsiz her çeşit insanın sıklıkla girdikleri ve yüzeylerle temas ettikleri yerlerdir. Bu nedenle bu alanlarında mutlak surette sıklıkla dezenfekte edilmesi esastır.

  • Çay bahçelerindeki yüzeyler
  • Camiler
  • Eğlence merkezleri
  • Ortak kullanım alanı asansörler ve merdiven korkulukları
  • Özellikle büyük alışveriş merkezleri
  • Toplantı salonları
  • İnsanların çalıştığı gıda depoları (önlem için uygun olması halinde)
  • Ofisler
  • Yaşam alanları

Gibi özellikle insanların fazla olduğu ve fazlaca yüzey temasının sağlandığı alanlar, mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları tarafından dezenfekte edilerek önlem alınması gereken yerlerdir.

Yorum Yap