Haşere İlaçlama Sonrası Evde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Haşere İlaçlama Sonrası Evde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evdeki haşerelerden kurtulmanın en kolay ve kesin sonuca sahip yolu, profesyonel haşere ilaçlama hizmeti almaktır. Ancak bu hizmeti almak kadar haşere ilaçlama sonrası evde nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun cevabını bilmekte önemlidir.

Haşere İlaçlama Sonrası Evde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlaçlamadan sonra aşağıdakilere dikkat etmeniz, evde yaşayan canlıların sağlığı açısından önem teşkil eder. Ayrıca eşyalarınızın zarar görmemesi için de bazı hususlar dikkate alınmalıdır.

Canlılar ile Temas

Temizlik, ilaçlama sonrasında dikkate alınması gereken en önemli şeydir. Ancak temizliğe geçilmeden önce özellikle ilacın insanlar veya evcil hayvanlar ile teması olmuşsa, ilacın göstereceği etkilere karşı hemen önlem alınmalıdır.

Canlıların temas edebilme ihtimali yüksek yerlerde ilaç kalıntılarının olması durumunda, bu kısımlar öncelikli olarak arındırılmalıdır.

Temizlik

İlaçlama yapıldıktan sonra kullanılan ilacın özelliğine ve uygulama bölgesine göre, detaylı bir temizlik yapılması önemlidir. Uygulama bölgesinin dışında kalan kısımlarda ve yıkanabilir yiyeceklerdeki kalıntılar, mutlaka temizlenmelidir.

İlacın etkisi geçtikten sonra normal yaşantıya dönülmesi için, bu bölgelerin de detaylı olarak temizliği yapılmalıdır. Temizlik yapılırken vücudun hassas bölgelerinin ilaçlı yüzeylerle temasından kaçınılmalı, temizlik sırasında da mutlaka eldiven ve gerekiyorsa maske gibi koruyucular kullanılmalıdır.

İlaçlı Hava Solunumundan Kaçınılmalıdır

Havaya karışabilecek nitelikte ilaçlama yapılması halinde yetkilinin belirttiği süre içerisinde, ilaçlanan bölgenin havası teneffüs edilmemelidir. Kullanılan ilaçların az da olsa insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olması nedeniyle, riskleri en aza indirmek için gerekli önlemler alınmalıdır.

Havalandırma

İlacın etkisi tam olarak geçtikten sonra, ilaçlama alanı birkaç saat boyunca iyice havalandırılmalıdır. Hava sirkülâsyonun sağlanması, ilaç kalıntılarının etkisini azaltmak için önemlidir.

Yorum Yap